Створювати і підтримувати комфортний мікроклімат в приміщенні може тільки автокондиціонери. Як і звичайні кондиціонери вони можуть ламатися і їм необхідний періодичний догляд. Найчастіше необхідно виконувати заправку кондиціонерів.
Пристрій кондиціонера
Для того, щоб система кондиціонування в автомобілі робота справно, необхідно чистити обладнання та виконувати заправка кондиціонерів своєчасно. Всі автомобільні кондиціонери працюють за одним принципом і схожі між собою. Перш ніж заправляти Кондиціонер, необхідно знати з яких деталей він складається:
- компресор;
- конденсатор;
- випарник;
- осушувач;
- дросель;
- електриктрика;
- магістральні трубки.
Всі ці деталі пов’язані між собою і працюють в єдиній системі. Компресор нагнітає холодоагент, створюється тиск, в результаті чого фреон переміщається по трубках. Компресори можуть відрізнятися по марці автомобіля. У електрокарах зустрічаються компресори, що працюють від електричного мотора.
Конденсатор змінює стан холодоагенту з рідини в газ і навпаки. В результаті утворення з газу в рідину виділяється теплова енергія. Тепло з конденсатора може переміщається природно при русі авто або примусово за допомогою вентиляторів.
Під торпедою встановлюється випарник. При випаровуванні холодоагенту тепло з салону поглинається. Для підвищення ефективності встановлюється кулер для примусового переміщення повітряних мас. У випарники накопичується волога з салону і виходить назовні під капотом.
Особливості заправки
Перед заправкою важливо оглянути кондиціонер на наявність протікання і переконатися в цілісності всіх деталей. Під капотом потрібно знайти порти високого і нижнього тиску, а також компресор. Далі перевіряємо тиск на низькому і високому порту. Якщо при включенні автомобіля низький тиск знижується, а високий підвищується, значить в систему необхідно додати холодоагент. Також заправка потрібна в разі, коли трубка низького тиску стає теплою.
Якщо в системі недостатньо фреону, то компресор буде постійно намагатися його перекачати. Буде створюватися зайве навантаження в ДВС і система вийде з ладу. В такому випадку доведеться займатися ремонтом всієї системи. Щоб цього не допускати, важливо стежити за роботою кондиціонера, вчасно виконувати діагностику і в разі потреби дозаправляти холодоагент. Якщо є спеціальне обладнання і розуміння як це робити, то можна виконати заправку самостійно. Щоб уникнути зайвих проблем, краще довірити цей процес спеціалізованому СТО.