Міопію в побуті називають короткозорістю. Цей стан знайоме багатьом людям: предмети поблизу видно чітко, а вдалині розпливаються.
Часто короткозорість супроводжується астигматизмом-речі ще й двояться. Якщо читати статті про офтальмологію, видно, що захворювання складне і комплексне, але лікування цілком можливо.
Причини і особливості захворювання
Міопія виникає навіть у дітей. Серед факторів, що впливають на виникнення короткозорості, з відривом лідирує спадковість. Також міопію провокують підвищені зорові навантаження, надмірне внутрішньоочний тиск, загальна слабкість акомодації, склери або всього організму.
Око виступає в якості лінзи. У здорового ока вона налаштована точно. У короткозорих світло фокусується не на самій сітківці, а перед нею. Причин дві: Зміна передньо-заднього розміру очного яблука (воно буквально стає більше) і зміни оптичної системи ока.
Міопія має три ступені. При слабкій короткозорості (від 0 до -3,0 D) далекі предмети видно, нехай і не чітко. -3,25 D-поріг, після якого якість картинки різко падає. При короткозорості середньої тяжкості чітко бачать лише на 20-30 сантиметрів поблизу. Важка міопія (від -6,25 D) сильно впливає на якість життя і заважає розглянути навіть пальці на витягнутій руці.
Зустрічається також помилкова короткозорість. Ще її називають спазмом акомодації. Око фактично здоровий, просто м’язи реагують неправильно. Це можна виправити очними вправами.
Супутній
Крім астигматизму міопію супроводжують і інші серйозні захворювання: катаракта, відшарування сітківки, дистрофія, руйнування склоподібного тіла. Якщо хвороба вчасно не лікувати, людина може осліпнути.
Оскільки око збільшується в розмірах, воно розтягується. Це призводить до появи лакових тріщин. Фактично це рубці. Схожі іноді з’являються на тілі занадто швидко зростаючих підлітків і людей, які страждають зайвою вагою — розтяжки. Покриви не встигають за збільшенням обсягу і лопаються, а рубець запечатує розрив.
Чим більше лакових тріщин, тим гірше прогноз. При важкій міопії оболонки ока і зовсім стоншуються, крізь них просвічує склера.
Лікування
Окуляри-найдавніший спосіб лікування короткозорості. І не найдосконаліший: вони ламаються і брудняться, запотівають взимку і відблискують на сонці влітку. Крім того, вони порушують просторове орієнтування і обмежують бічний огляд. Лінзи в порівнянні з ними більш досконалі, але можуть привести до інфекцій.
Сучасний спосіб корекції міопії-ортокератологічні, або нічні лінзи. Вони надягають на ніч, коли людина перебуває в спокої, а вранці знімаються. За ніч рогівка ущільнюється, і вдень можна добре бачити.
Операційне лікування міопії-перш за все лазерна корекція. За допомогою лазера оці надають потрібну форму, буквально випалюючи на ньому нову лінзу. Але свої обмеження є і тут.
Якщо зір людини гірше -15 D, корекцію не зробиш. Потрібна важка артилерія. Більш щадний варіант-фактичний лінзи. Перед кришталиком прямо в око імплантують лінзу, яка і виправляє зір. У найскладніших випадках рідний кришталик видаляють, а на його місце вставляють штучний.
Як уникнути міопії? Напружуйте очі правильно: читайте, грайте в комп’ютерні ігри, дивіться фільми при хорошому освітленні. При інтенсивному зоровому навантаженні кожні 30-40 хвилин потрібно робити перерву і відпочивати або виконувати вправи для очей. Давати зору відпочинок дуже важливо.