Розрахунок сонячної електростанції онлайн — наскільки можливо довіряти отриманим результатам, наскільки можуть відрізнятись реальні розрахунки та чому так відбувається, які фактори мають найбільший вплив
На сайтах компаній, які пропонують послуги з будівництва сонячних електростанцій, дуже часто можна зустріти калькулятор сонячної електростанції — достатньо підставити деякі параметри, наприклад, необхідну потужність, щоб отримати попередній розрахунок продуктивності, вартості та термінів окупності. При цьому слід розуміти, що представлені розрахунки сонячної електростанції носять суто попередній, ознайомчий характер.
Розрахунок сонячної електростанції: що впливає на кінцевий результат?
Калькулятор сонячної електростанції дає загальне уявлення про вартість та ефективність фотоелектричної установки, всі розрахунки проводяться за середніми показниками. На реальні показники може впливати ціла низка різних показників:
- Тип обладнання — йдеться, перш за все, про сонячні батареї, які при начебто однакових показниках можуть мати різну ефективність. Монокристалічні панелі менш схильні до деградації, ніж полікристалічні, тому можуть довше зберігати свою ефективність і за однаково тривалий час за рівних умов освітленості вироблять більше струму. Крім того, монокристалічні панелі ефективніші при розсіяному та перевідбитому світлі — така ситуація характерна для зимового періоду (світло, відбите від снігового покриву) та при щільній хмарності. Але при цьому вартість монокристалічних фотоелементів буде на 10-20% (залежить від виробника) вищою. Можна проводити аналогічні порівняння і для інверторів, але там основним показником буде ККД — чим він вищий, тим пристрій буде дорожчий.
- Орієнтація панелей — при стаціонарній установці сонячних панелей оптимальним розміщенням вважається орієнтація площини батареї строго на південь під кутом до горизонту 45 градусів (кут може змінюватись залежно від широти установки СЕС). Саме тому, за однакової потужності сонячної електростанції, розрахунок для Києва потенційної продуктивності буде меншим, ніж для Дніпра і тим більше для Одеси. Але при цьому слід визнати, що різниця у генерації для північних та південних регіонів України загалом не перевищує 10-15 відсотків.
- Наявність поруч із місцем встановлення високих об’єктів, які можуть викликати затінення площини сонячних панелей. Що, своєю чергою, призводить до значного зниження обсягів генерації електрики. На практиці таких проблем намагаються уникнути, але не завжди це вдається;
- Можливість відмов, яка пов’язана з наявністю прихованого браку, часто ці проблеми виявляються у перші місяці експлуатації, що дозволяє їх оперативно усунути. Але загалом це може спричинити як зниження рівня продуктивності, так і збільшення витрат через ремонт.
- Втрати, пов’язані з передачі енергії, її перетворенням в інверторах і т.д.
У різних компаній розрахунок сонячної електростанції за допомогою калькулятора може проводитися за різними формулами, тому показники можуть дещо відрізнятися. У будь-якому випадку, точніші прогнозовані результати можна отримати тільки після побудови математичної моделі СЕС у процесі проведення її проєктування.